Wpisy z Styczeń, 2013

Astma u dzieci

Astma u dzieci Astma to jedna z powszechniejszych chorób układ oddechowego, która z roku na rok dotyka coraz więcej dzieciaków. Niestety w żaden sposób nie możemy zabezpieczyć naszego dziecka przed tym przewlekłym schorzeniem, który ma bardzo dużo wpływ na jakość i komfort codziennego funkcjonowania. Astma to choroba, która najprościej rzecz ujmując, związana jest z układem oddechowym, w jej przebiegu pojawiają się problemy z rozkurczaniem się oskrzeli. Oskrzela w skurczu znacznie utrudniają wydychanie powietrza, w wyniku czego dziecko ma napady duszności. Takie sytuacje mogą być wywoływane przez wiele czynników, do których należy zaliczyć alergeny, zimne powietrze, wysiłek fizyczny, ale również zdenerwowanie. W dzisiejszych czasach wiele dzieciaków jest bardzo niespokojnych i łatwo traci panowanie nad sobą. Nawet rodzicie nie są w stanie uspokoić niektórych pociech, pomimo wielu usilnych starań. Nieco starsze dzieci, które zdają sobie sprawę z tego, że po napadzie duszności traktowane są nieco bardziej pobłażliwie, mają tendencję do samo indukowania objawów. Warto wspomnieć również o tym, że astma u dzieci nie powinna stawać się pretekstem do odwodzenia ich od uprawiania jakiegokolwiek sportu. Nadmierny wysiłek fizyczny może być wprawdzie niebezpieczny, niemniej jednak dzieci nie powinny rezygnować z aktywności na lekcjach wychowania fizycznego. Z powodzeniem mogą one grać w piłkę z dzieciakami na podwórku czy uprawiać sporty, jeśli tylko będą potrafiły panować nad swoim organizmem. W razie jakichkolwiek problemów dziecko powinno wiedzieć w jaki sposób może przyjąć leki, dzięki którym poczuje natychmiastową poprawę. Wychowywanie dzieci z astmą to nie lada wyzwanie dla rodziców, którzy powinni pamiętać o tym, by powietrze w pokoju ich malucha było zawsze nawilżone, a kurze starte z półek. Czasami okazuje się, że niewskazane jest również trzymanie w pokoju dziecięcym kwiatów, żywych roślin, ale również i zwierząt.

Jak zachęcić dziecko do wizyt u lekarza?

Jak zachęcić dziecko do wizyt u lekarza? Choroba nie jest niczym przyjemnym bez względu na wiek pacjenta, niemniej jednak jeśli lekarz, do którego się udajemy jest miły i sympatyczny o wiele chętniej opowiadamy mu o naszych dolegliwościach. Jak jednak przekonać małe dziecko do wizyt u lekarza i sprawić, by nie bało się swojego pediatry? Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza jeśli nasze dziecko ma już negatywne wspomnienia związane z białym fartuchem. Bardzo często rodzice nieświadomie zastraszają dziecko i zniechęcają je do lekarzy, mówiąc im na przykład, że jeśli nie wrócą do domu o wyznaczonej porze to przeziębią się i pani doktor zrobi im zastrzyk czy też wymyślając inne zupełnie pozbawione sensu groźby, które jednak dzieci traktują bardzo poważnie. Powstrzymywanie się od tego rodzaju komentarzy może być zatem pierwszym krokiem do może nie zachęcania, ale przynajmniej nie odstraszania dzieci. Poza tym warto również wybrać pediatrę, który będzie miał odpowiednie podejście do dzieci, nie tylko umiejętnie zbada malucha i postawi trafną diagnozę, ale również wzbudzi sympatię dziecka. Przydatne w tym względzie mogą okazać się porozstawiane w gabinecie maskotki, wiele dzieci bardzo łatwo można przekupić również za pomocą kolorowych naklejek czy magnesów na lodówkę. Warto wspomnieć również o tym, że dzieci chętniej chodzą do lekarza, kiedy mają poczucie, że dzięki takiej wizycie ich stan się poprawi. Z tego też względu, kiedy choroba zaczyna ustępować, należy mówić dziecku, że jest to zasługą nielubianej przez niego wizyty u lekarza i że następnym razem nie powinno być takie niechętnie w stosunku do medyków. Każdy rodzic, który zna swoje dziecko z pewnością będzie w stanie znaleźć odpowiedni sposób, by przekonać je do wizyt u lekarza. Ostatecznie jeśli dotyczą one jedynie rutynowych bilansów czy zwykłych przeziębień nie są one wcale tak straszne jak mogłoby się wydawać. Dziecko o wiele chętniej pójdzie do lekarza również wtedy, jeśli wyczuje, że rodzic sam nie boi się takich wizyt.

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci Cukrzyca to jedna z niebezpiecznych, przewlekłych chorób, na które z roku na rok cierpi coraz więcej osób, w tym także dzieci. Cukrzyca typu I związana jest głównie z młodym wiekiem i pojawia się już o najmłodszych dzieci, znacznie utrudniając ich codzienne funkcjonowanie. Wbrew temu, co sądzi wielu rodziców objawami tego rodzaju cukrzycy wcale nie jest otyłość, wręcz przeciwnie typ pierwszy charakteryzuje się bardzo szybkim metabolizmem oraz znaczną utratą wagi. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest skuteczne leczenie objawów cukrzycy, jeśli uda nam się dobrze ustawić leki dzieci mogą funkcjonować dość sprawnie. Niestety jednak zawsze będą odczuwały na sobie cukrzycowe brzemię wiążące się z koniecznością regularnego mierzenia sobie poziomu cukru we krwi oraz przyjmowania leków. Małe dzieci z pewnością nie będą miały pojęcia co się dzieje, niemniej jednak kiedy nasza pociecha będzie rosła powinniśmy edukować ją na temat choroby, na którą cierpi. Dzięki temu dziecko będzie w stanie samodzielnie radzić sobie w różnych, nierzadko trudnych sytuacjach. O chorobie naszego dziecka powinniśmy poinformować również przedszkolankę czy nauczycielkę w szkolę. Początkowo mogą one reagować dość niepewnie, dlatego też powinniśmy poświęcić chwilę na wytłumaczenie jej wszelkich niuansów związanych z opieką nad dzieckiem. Wyrozumiała pracownica z pewnością będzie w stanie pomóc nam w zapewnieniu dziecku jak najlepszych warunków do nauki. Jeśli dziecko nie jest w stanie samo kontrolować czasu przyjmowania leków, zawsze możemy poprosić nauczycielkę o wsparcie w tej kwestii. Warto poinformować ją również o tym, że ze względu na chorobę dziecko czasami będzie musiało jeść w czasie lekcji. Wytłumaczenie wyjątkowego traktowania jednego ucznia pozostałym dzieciom może być bardzo trudne, niemniej jednak wykształcona i kompetentna nauczycielka powinna bez większego problemu poradzić sobie z tym zadaniem nie doprowadzając jednocześnie do dyskryminacji chorego dziecka przez rówieśników.

Choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego Odra, ospa czy różyczka to jedne z najczęstszych chorób wieku dziecięcego, które wprawdzie występują coraz rzadziej ze względu na szczepienia, niemniej jednak wciąż pojawiają się od czasu do czasu. Jedną z najbardziej znanych chorób wśród dzieci jest bez wątpienia świnka, charakteryzująca się obrzmieniem szyi, wynikającym z powiększenia znajdujących się w tej okolicy ślinianek. Właśnie ze względu na ów obraz kliniczny zyskała ona taką, a nie inną nazwę, do innych objawów jakie mogą wystąpić u chorych maluchów należy zaliczyć chociażby gorączkę. Dzięki szczepieniom przebieg tej choroby, o ile w ogóle pojawi się ona u dziecka, które zostało dodatkowo uodpornione jest o wiele łagodniejszy. Zwykle nie dochodzi do ataku na trzustkę, który może być bardzo groźny skutkach jak również wystąpienia zapalenia opon mózgowych. Niestety jak to zwykle bywa w przypadku chorób wirusowych, nie można wyleczyć przyczyny rozwijania się infekcji jaką jest świnka. Z tego też względu leczenie jest tylko i wyłącznie objawowe, a dziecko powinno pozostać w ciepłym i bezpiecznym domu tak długo aż opuchlizna całkowicie zejdzie ze ślinianek. U dzieci często występuje również ospa wietrzna, łatwa do rozpoznania ze względu na charakterystyczne pęcherzyki pojawiające się na skórze. Towarzyszy im bardzo duży świąd, co sprawia, że większość dzieci nie może powstrzymać się od drapania. Rozdrapywanie wykwitów może jednak prowadzić do powstania trudno gojących się blizn, które pozostają pamiątką na całe życie. Na szczęście w dzisiejszych czasach powstało wiele preparatów, dzięki którym swędzenie jest znacznie mniej uciążliwe. Jeśli w naszym domu mieszka kilkoro maluchów powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że chory przestaje zarażać dopiero wówczas, gdy pęcherzyki na jego ciele zmienią swoją postać i będą nieco bardziej przyschnięte. Uchronienie domowników przed rozprzestrzenianiem się infekcji jest zatem bardzo, ale to bardzo trudne.