Wpisy z Kwiecień, 2013

Nadwaga u dzieci

Nadwaga u dzieci Nadwaga to coraz większy problem we współczesnym świecie, z którym niestety nikt nie potrafi sobie poradzić. Coraz więcej dzieci cierpi na otyłość, która wbrew pozorom jest niebezpieczna nie tylko ze względów estetycznych. Otyłość ma bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, obciąża narządy takie jak serce czy wątroba jak również niekorzystnie wpływa na rozwój psychiki. Dzieci z nadwagą bardzo często są szykanowane i poniżane przez rówieśników, obelżywe słowa pod ich adresem wypowiadane są ze śmiechem. Niemal każde dziecko z dodatkowymi kilogramami nazywane jest grubasem, bardzo często przymiotniki kierowane pod jego adresem są nawet bardziej wulgarne i uszczypliwe. Brak znajomych, bo nikt nie chce przecież przyjaźnić się z nielubianymi osobami oraz ignorowanie przez inne dzieci chociażby w czasie lekcji wychowania fizycznego sprawia, że maluchy z nadwagą są wyobcowane i samotne. Jak łatwo się domyślić taka sytuacja bardzo negatywie wpływa na zdrowie psychiczne dziecka i może prowadzić do depresji jak również samo destrukcji. Odchudzanie dziecka na siłę również może okazać się niezbyt dobrym pomysłem, może okazać się bowiem, że nasza pociecha uzna, że jej nie akceptujemy i chcemy na siłę zmienić. Radzenie sobie z taką sytuacją nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli dziecko nie trafi na wadze pomimo zbilansowanej, zdrowej diety oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli w rodzinie nie ma tendencji do nadwagi warto porozmawiać z pediatrą na temat możliwych przyczyn takiej sytuacji. Może okazać się, że nadmierne kilogramy to objaw chorobowy, z którym będzie można poradzić sobie po podaniu odpowiednich leków. Bardzo często jednak otyłość u dzieci bierze się ze współczesnego trybu życia, maluchy od najmłodszych lat całymi dniami przesiadują przed telewizorem i podjadają czy to chipsy czy też batony i cukierki, co na dłuższą metę musi prowadzić do nadwagi.

Poradnie genetyczne

Poradnie genetyczne Świadomość związana z chorobami genetycznymi w dzisiejszych czasach jest bardzo wysoka, dlatego też wiele par starających się o dzieci interesuje się tą tematyką, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie pojawiły się takie przypadki. Poradnia genetyczna to miejsce, w którym można poddać się szeregowi testów, jak również przeanalizować swoją sytuację rodzinną. Rozmowa z konsultantem jest w stanie wyjaśnić nam wiele procesów, które prowadzą do wystąpienia danej wady. I tak na przykład, jeśli w naszej rodzinie pojawiały się przypadki albinizmu, choroby Huntingtona czy anemii sierpowatej zdecydowanie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Już na podstawie samej rozmowy może on być w stanie wyliczyć ryzyko wystąpienia danej choroby u naszych dzieci. Jak łatwo się domyślić największe ryzyko występuje w przypadku, gdy na dane schorzenie chorują rodzice. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z chorobą recesywną, na którą cierpi i matka i ojciec to musimy liczyć się z tym, że każde nasze dziecko na sto procent odziedziczy dane schorzenie. Jeśli chory jest tylko jeden z rodziców, drugi z kolei ani nie choruje, ani nie jest nosicielem wadliwego genu to dziecko najprawdopodobniej będzie zdrowie. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że nie wszystkie choroby związane z nieprawidłowościami genowymi są dziedziczne. Wprawdzie Zespół Downa jest chorobą związaną z genami, niemniej jednak odziedziczenie jej jest niemożliwe. Dlatego też wzajemne obwinianie się rodziców jest co najmniej bezpodstawne i zdecydowanie nie powinno mieć miejsca. Warto wiedzieć, że osoby, które nie znają swojej przeszłości genetycznej, a mają problemy z zajściem w ciążę lub też urodziły chore dziecko mogą ubiegać się o pomoc ze strony poradni genetycznej. Być może zbadanie genomu będzie w stanie pomów w ustaleniu przyczyny takiego zjawiska. Trzeba bowiem zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że nawet jeśli rodzic nigdy nie chorował, może być nosicielem wadliwego genu.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty Dentysta to osoba niezbyt lubiana zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych, nawet najmilsza pani doktor nie jest w stanie przekonać do siebie większości pacjentów. A wszystko ze względu na to, że praca nasz naszym uzębieniem większości z nas kojarzy się z bólem. Jak zatem przekonać dziecko, by wybrało się do stomatologa, kiedy sami robimy wszystko, by unikać z nim jakiegokolwiek kontaktu? Przede wszystkim nie możemy projektować naszych lęków na dziecko, to że sami boimy się wiercenia w zębach i zakładania plomb nie znaczy wcale, że nasze dziecko będzie miało podobne doświadczenia. Wypowiadając się negatywnie na temat dentysty bardzo szybko pozbawiamy naszą pociechę możliwości wyrobienia sobie własnego zdania na temat stomatologii. Z drugiej jednak strony opowiadanie bajek o tym, jak to miło i sympatycznie leczy się zęby również mija się z celem, pojawiający się z zaskoczenia ból może znacznie zdezorientować maluchy. Dbając o zdrowie dziecka powinniśmy ułożyć plan działania, dzięki któremu nasze dziecko nie zniechęci się do dentysty zbyt szybko. Przede wszystkim zapiszmy naszego malucha do gabinetu, wyposażonego w nowoczesny sprzęt. Okazuje się bowiem, że przy użyciu najnowszych technologii nawet borowanie nie jest tak straszne i bolesne. A o dlatego, że za każdym razem, kiedy tylko wiertło się nagrzeje, wypływa z niego woda, zabezpieczająca nas przed bólem. Dobrym pomysłem może okazać się również wizyta zapoznawcza, w czasie której dentysta obejrzy zęby naszego dziecka i da mu się poznać z jak najlepszej strony. Dzięki temu przy następnym kontakcie dziecko będzie znacznie bardziej ufne i chętnie do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Chociaż wizyty u dentysty nigdy nie są przyjemne, powinniśmy postarać się o to, by nasze dziecko miało regularnie sprawdzane uzębienie. Dzięki temu, kiedy tylko pojawi się jakikolwiek problem będzie można szybko i sprawnie sobie z nim poradzić.

Odżywianie dzieci

Odżywianie dzieci W dzisiejszych czasach panuje wiele różnych poglądów na kwestie związane z odżywianiem, przekonanie dziecka do zdrowej żywności nie jest jednak tak łatwe jak mogłoby nam się wydawać. Podczas gdy kult fast foodów wciąż trwa, a dzieciaki uwielbiają niemal każdy rodzaj niezdrowej żywności rodzicie powinni podjąć działania zmierzające do zbilansowania diety swoich pociech. Przede wszystkim warto jadać wspólne posiłki, bowiem wówczas mamy niemały wpływ na to, co jedzą nasze dzieci. Jeśli nie przygotowujemy samodzielnie posiłków, a obiady jadamy na mieście to dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do tego, że mogą jeść co tylko chcą. Zwykle kiedy dostają od rodziców swoje pierwsze pieniądze nie zastanawiają się długo i decydują się stołować w najbardziej popularnych i dobrze wszystkim znanych restauracjach typu fast food. Niektórzy dorośli nie widzą w tym nic złego, nie muszą bowiem martwić się o gotowanie, ani zaspokajanie potrzeb swoich dzieci. W rzeczywistości jednak odżywanie się frytkami i hamburgerami bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój młodego organizmu. Z tego też względu coraz więcej dzieci cierpi na otyłość, która wynika głównie z nieodpowiedzialności rodziców. Jeśli ci potrafiliby zachęcić dziecko do zdrowego jedzenia na pewno nie musieliby borykać się później z wieloma problemami. Faktem jest, że rozwijający się organizm dziecka potrzebuje nie tylko witamin, ale również białka do budowy wzrastających i dzielących się komórek. Z tego też względu tak zalecane w młodym wieku są owoce i warzywa, słodkie truskawki czy pyszne banany są równie smaczne jak słodycze. Jeśli zostaną podane we właściwy sposób na pewno wiele dzieciaków będzie chętnie się nimi zajadało. Nie można zapominać również o podawaniu dzieciom mleka oraz jego przetworów na czele z serami oraz jogurtami. Na zdrowie dziecka korzystny wpływ będzie miało również jedzenie kilka razy w tygodniu smacznych, morskich ryb.