Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci?

Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? W pogoni za karierą, pieniędzmi, modą rodzice potrafią zapomnieć o swoich dzieciach, o tym że wychowywanie to coś więcej niż zakup zabawek czy posyłanie do najlepszych szkół. Coraz więcej dzieci ma problemy ze swoją psychiką, nie potrafi poradzić sobie w społeczeństwie, cierpi na zaburzenia lękowe i nerwice. Bycie dzieckiem w dzisiejszych czasach nie jest proste, od najmłodszych lat jest się poddawanym szeregowi mniej i bardziej wymagających oczekiwań. Rodzice coraz częściej naciskają dziecko nie tylko do nauki języków obcych, ale również do uprawiania sportów czy grania na instrumentach. Podczas gdy jedne maluchy potrafią poradzić sobie z presją, inne są zdezorientowane, zwłaszcza jeśli pomimo ciężkich prób nie potrafią zaspokoić ambicji swoich rodziców i zwyczajnie nie są najlepsze w tym, co robią. Dorośli mogą nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że projektując na dzieci swoje niespełnione ambicje wyrządzają im ogromną krzywdę. W wyniku tego wiele dzieciaków staje się nerwowych i agresywnych, nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami i wyładowuje je na otoczeniu. Warto wspomnieć również o tym, że na zdrowie dziecka bardzo duży wpływ mają relacje między rodzicami. Rozwody stały się w dzisiejszych czasach bardzo modne, w ferworze walki między sobą partnerzy bardzo często zapominają o dobru dzieci, które na swój sposób przeżywają rozstanie rodziców. Próby przeciągnięcia maluchów na swoją stronę również nie odbiją się korzystnie na ich psychice, dlatego też dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług specjalisty. Psycholog na pewno będzie w stanie dotrzeć do dziecka, porozmawiać z nim o jego obawach, a następie udzielić rodzicom stosowanych informacji i wskazówek. O ile choroby ciała możemy wyleczyć bardzo szybko, o tyle ze zdrowiem psychicznym możemy mieć znacznie więcej problemów. Z tego też względu zapewnijmy naszemu dziecku komfort psychiczny i dajmy mu szansę na swobodny rozwój.