Jak zachęcić dziecko do wizyt u lekarza?

Jak zachęcić dziecko do wizyt u lekarza? Choroba nie jest niczym przyjemnym bez względu na wiek pacjenta, niemniej jednak jeśli lekarz, do którego się udajemy jest miły i sympatyczny o wiele chętniej opowiadamy mu o naszych dolegliwościach. Jak jednak przekonać małe dziecko do wizyt u lekarza i sprawić, by nie bało się swojego pediatry? Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza jeśli nasze dziecko ma już negatywne wspomnienia związane z białym fartuchem. Bardzo często rodzice nieświadomie zastraszają dziecko i zniechęcają je do lekarzy, mówiąc im na przykład, że jeśli nie wrócą do domu o wyznaczonej porze to przeziębią się i pani doktor zrobi im zastrzyk czy też wymyślając inne zupełnie pozbawione sensu groźby, które jednak dzieci traktują bardzo poważnie. Powstrzymywanie się od tego rodzaju komentarzy może być zatem pierwszym krokiem do może nie zachęcania, ale przynajmniej nie odstraszania dzieci. Poza tym warto również wybrać pediatrę, który będzie miał odpowiednie podejście do dzieci, nie tylko umiejętnie zbada malucha i postawi trafną diagnozę, ale również wzbudzi sympatię dziecka. Przydatne w tym względzie mogą okazać się porozstawiane w gabinecie maskotki, wiele dzieci bardzo łatwo można przekupić również za pomocą kolorowych naklejek czy magnesów na lodówkę. Warto wspomnieć również o tym, że dzieci chętniej chodzą do lekarza, kiedy mają poczucie, że dzięki takiej wizycie ich stan się poprawi. Z tego też względu, kiedy choroba zaczyna ustępować, należy mówić dziecku, że jest to zasługą nielubianej przez niego wizyty u lekarza i że następnym razem nie powinno być takie niechętnie w stosunku do medyków. Każdy rodzic, który zna swoje dziecko z pewnością będzie w stanie znaleźć odpowiedni sposób, by przekonać je do wizyt u lekarza. Ostatecznie jeśli dotyczą one jedynie rutynowych bilansów czy zwykłych przeziębień nie są one wcale tak straszne jak mogłoby się wydawać. Dziecko o wiele chętniej pójdzie do lekarza również wtedy, jeśli wyczuje, że rodzic sam nie boi się takich wizyt.