Pielęgnacja dzieci z Zespołem Downa

Pielęgnacja dzieci z Zespołem Downa Zdrowe dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców, o czym bardzo często zapominamy zastanawiając się nad tym czy urodzi nam się chłopiec, czy też dziewczynka, czy będzie ona baletnicą, a może okaże się świetną pianistką? Snujemy marzenia, które mogą zostać bardzo brutalnie zdeptane przez rzeczywistość, gdy na horyzoncie pojawi się choroba. Jedną z najczęstszych wad genetycznych jest obecnie Zespół Downa, warto wiedzieć zatem jak dbać o zdrowie dziecka z taką dolegliwością. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że Zespół Downa to nie jedna przypadłość, ale szereg schorzeń składających się w jedną całość. Wiele dzieciaków cierpiących na tę przypadłość ma również problemy z sercem, dlatego już w pierwszych miesiącach swojego życia musi przejść bardzo poważne operacje. Nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych organów sprawia, że wiele dzieci nie dożywa późnego wieku, nawet pomimo usilnych starań lekarzy oraz rodziców. Z tego też względu należy cieszyć się każdą chwilą spędzoną z dzieckiem, mając świadomość tego jak jest ona cenne. Wiele mówi się o tym, że dzieci z Zespołem Downa potrafią okazywać uczucia, są bardzo kochające i czułe. Rzeczywiście jest w tym dużo prawdy, ci rodzice którzy będą gotowi na szereg niewątpliwych poświęceń z pewnością zostanie to wynagrodzone. Jednocześnie powinni jednak mieć oni świadomość, że bez względu na to jak wiele zaangażowania i energii włożą w opiekę nad dzieckiem, nigdy nie będzie mogło osiągnąć one poziomu prezentowanego przez normalne dzieci. Na szczęście w dzisiejszych czasach funkcjonuje wiele szkół specjalnych, w których odmienne dzieci mogą uczyć się nie tylko matematyki czy chemii, ale również radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Czasami możliwe jest nawet przygotowanie dzieci z Downem do funkcjonowania w społeczeństwie i wykonywania drobnych prac zarobkowych. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że stopień upośledzenia bywa różny i to, co osiągną jedni chorzy, dla innych nigdy nie będzie nawet w zasięgu ręki.