Wpisy z kategorii 'Alergie'

Jak chronić dziecko na wakacjach?

Jak chronić dziecko na wakacjach? Wyjeżdżając na wakacje trzeba zabezpieczyć dziecko przed wieloma sytuacjami, które mogą się wydarzyć oraz przygotować się na radzenie sobie niespodziewanymi wypadkami. W upalne, słoneczne dni należy przede wszystkim chronić zdrowie dziecka przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Jak się okazuje wielu rodziców nie potrafi jednak poradzić sobie z tym zadaniem, co prowadzi do wielu groźnych sytuacji z udarem słonecznym na czele. Powinniśmy zatem pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach obowiązujących na wakacjach, po pierwsze nie spędzajmy całego dnia w pełnym słońcu. A jeśli już nie możemy powstrzymać się przed korzystaniem z pięknej pogody powinniśmy pamiętać o założeniu dziecku na głowę czapeczki albo chustki. Konieczne będzie również nasmarowanie malucha olejkiem do opalania, im większy filtr będzie on posiadał tym lepiej. Nie można zapominać również o podawaniu dziecku napoi, w gorące dni na pewno samo będzie się o nie upominać, niemniej jednak kiedy w ferworze zabawy straci poczucie otaczającej go rzeczywistości musimy pamiętać o podtykaniu mu pod nos czy to wody mineralnej czy też soków. Warto wspomnieć również o tym, że na wakacjach na zdrowie dziecka czyha o wiele więcej niebezpieczeństw. Wiele maluchów uczulonych jest na jady os, które na świeżym powietrzu można spotkać niemal wszędzie. Z tego też względu, kiedy nasze dziecko zostanie ukąszone powinniśmy bacznie się mu przyglądać. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań konieczne będzie przetransportowanie go na pogotowie. Co ciekawe, jedno nie pozorne ukąszenie może doprowadzić do powstania obrzęku, rozprzestrzeniającego się na całe ciało. Jeśli wówczas dziecko nie otrzyma leków na czas może ponieść poważne konsekwencje takiego stanu. Wakacje to doskonały czas na odpoczynek, niemniej jednak w czasie relaksu nie można zapominać o zdrowym rozsądku. Jeśli tylko będziemy postępować racjonalnie i z wyczuciem naszemu dziecku na pewno nic nie będzie zagrażało.

Choroby układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego Choroby układu pokarmowego bardzo często pojawiają się u dzieci już w okresie niemowlęcym, im szybciej sobie z nimi poradzimy, tym większe szanse na to, że maluch będzie mógł rozwijać się swobodnie i bez jakichkolwiek przeszkód. Już po urodzeniu może pojawić się wiele problemów wynikających z nieprawidłowego rozwoju układu pokarmowego. Na pierwszym miejscu należy wymienić zrośnięty przełyk, uporanie się z taką sytuacją nie jest trudne, sprawny chirurg dziecięcy będzie mógł uporać się z takim utrudnieniem w ciągu jednej operacji. O wiele poważniejszą wydaje się być dość rzadka, ale jednak pojawiająca się regularnie choroba Hirshprunga, która znacząco ogranicza szanse dziecka na swobodny rozwój. A wszystko przez to, że jelito grube jest pozbawione unerwienia autonomicznego, przez co narząd ten nie może należycie funkcjonować. Dziecko takie wymaga operacji, jeśli zajęty jest niewielki odcinek jelita możliwe jest jego wycięcie, jeśli jednak dojdzie do zajęcia większej części narządu swobodne funkcjonowanie organizmu może nie być możliwe. Znaczna część noworodków cierpi również na choroby związane z nieprawidłowościami fizjologicznymi układu pokarmowego. Należy zaliczyć tu między innymi celiakię, która związana jest z nieprawidłowościami z trawieniem przyjmowanych pokarmów. Osoby, cierpiące na tę chorobę muszą unikać przyjmowania produktów, w których znajduje się gluten, a niestety większość produktów spożywczych zawiera ową substancję. Z tego też względu można polegać niemalże wyłącznie na specjalnych produktach bezglutenowych, które dostępne są w niektórych sklepach. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję związaną z zakupem musimy dokładnie przyjrzeć się informacjom zawartym na odwrocie opakowania. Dzieci z chorobami układu pokarmowego to spore wyzwanie dla rodziców, którzy muszą nauczyć się odpowiedniego sposobu żywienia swoich pociech i uodpornienia się na błagalne prośby dzieci o niedozwolone produkty.

Alergie u dzieci

Alergie u dzieci Alergia to jedno z tych słów, które w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej popularne i pojawia się niemal wszędzie. O alergiach u dzieci można przeczytać w wielu mniej i bardziej specjalistycznych gazetach, a wielu rodziców bardzo szybko diagnozuje u swoich pociech uczulenia zupełnie bezpodstawnie. Z tego też względu warto wiedzieć nieco więcej na temat tych osobliwych przypadłości. Przede wszystkim należy wspomnieć, że alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na zupełnie normalne czynniki, występujące w naszym środowisku. Może pojawiać się ona z bardzo różnych przyczyn, które sprawiają, że nasz organizm rozwija odpowiedź immunologiczną na sierść zwierząt czy pyłki traw. Uciążliwość alergii bywa różna, podczas gdy niektórzy po prostu kichają nieco więcej niż zwykle, inni muszą męczyć się z uporczywym katarem czy też zmagać się z łzawiącymi oczami. Złagodzenie tych objawów jest możliwe poprzez unikanie kontaktu z alergenami, jeśli tylko jest to wykonalne oraz przyjmowanie różnego rodzaju środków leczniczych. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że za powstawanie niektórych alergii u dzieci odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice, którzy od najmłodszych lat zapewniają maluchom sterylne środowisko. Oczywiście brud również nie jest wskazany, niemniej jednak jeśli dziecko będzie miało styczność z codziennymi przedmiotami, które nie są wypolerowane każdym dostępnym w sklepie środkiem czystości, również nic im się nie stanie. Ze względu na to, że obecnie ilość dzieci rodzonych przez jedną kobietę znacząco spadła, a rozwój medycyny pozwala na utrzymanie przy życiu nawet chorych noworodków selekcja naturalna nie ma racji bytu. Przeżyć może już każdy, nie tylko najsilniejszy i najzdrowszy, stąd też na świecie tak wiele jest chorób i słabych osobników. Niewątpliwie ma to swoje wady i zalety, jeśli jednak chodzi o alergików to nie wydaje się, by w nadchodzących latach ich liczba miała się zmniejszyć.