Wpisy z kategorii 'Choroby'

Problemu z narkotykami

Problemu z narkotykami Chociaż boom na narkotyki minął kilka lat temu, a obecnie zarówno dzieci jak i ich rodzice są o wiele bardziej świadomi konsekwencji płynących z przyjmowania nielegalnych substancji, nie można bagatelizować zagrożenia płynącego z uzależnień. Narkotyki są złe, narkotyki uzależniają, narkotyki zniszczą zdrowie dziecka- z takimi hasłami z pewnością miał okazję spotkać się niemal każdy rodzic. W rozmowach z dzieckiem bardzo często pada wiele negatywnych opinii na temat substancji odurzających, które mają na celu zniechęcenie dziecka do ich przyjmowania. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że pierwsze kontakty z narkotykami wiele osób może odnotowywać jako bardzo przyjemne. Cały świat staje się wówczas o wiele bardziej ciekawy, intrygujący i kolorowy, zmysły stają się wyostrzone, a wrażenia towarzyszące niemal każdemu wydarzeniu zdaja się być spotęgowane. Z tego też względu w rozmowach z dzieckiem nie można zatajać owych faktów, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że przyjemne efekty bardzo szybko zmieniają się w prawdziwą gehennę. Czasami zniechęcanie dziecka do narkotyków nie jest w stanie poskutkować ze względu na to, że rodzice próbują udawać pogromców zła. Tymczasem nastolatki potrzebują zwykle zrozumienia, wiele z nich doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że narkotyki nie są odpowiedzią na ich problemy. Niemniej jednak w geście młodzieńczego buntu starają się próbować wszystkiego, czego się im zabrania. Rodzice powinni pamiętać również o tym, że nierzadko sami wywierają oni na swoje dzieci zbyt dużą presję, oczekując od nich, że będą najlepsze w każdej dziedzinie. Teoretyzowanie na temat narkotyków to jedno, a zmierzenie się z prawdziwymi problemami drugie. Jeśli zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego powinniśmy jak najszybciej zareagować. Musimy mieć świadomość tego, że zwykłe rozmowy zwykle na niewiele się zdadzą, jeśli będzie zależało nam na zdrowiu i życiu dziecka będziemy musieli poprosić o pomoc specjalistów.

Zdrowie przed narodzinami

Zdrowie przed narodzinami W dzisiejszych czasach wiele chorób można wykryć jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Z tego też względu regularne przeprowadzanie badań jest bardzo istotne i może zapobiec wielu potencjalnie śmiertelnym stanom. Z drugiej strony jednak takie postępowanie niesie ze sobą dość spore ryzyko, niektórzy rodzice, którzy dowiadują się o chorobie dziecka nie chcą bowiem czekać do rozwiązania. W niektórych państwach, takich jak chociażby Francja można dokonać aborcji, jeśli tylko rozwijający się płód ma jakiekolwiek malformacje. Jak się okazuje usunięcie dziecka będzie możliwe w świetle prawa nawet wówczas, gdy jedyną wadą płodu jest rozszczep podniebienia, który w dzisiejszych czasach można bez większego problemu wyleczyć tuż po narodzinach. Z tego też względu nie wszyscy odnoszą się do diagnostyki prenatalnej równie entuzjastycznie, a szkoda bo zdecydowanie przynosi ona o wiele więcej dobrego niż złego. W nowoczesnych szpitalach możliwe jest między innymi przeprowadzanie skomplikowanych operacji, dzięki którym dziecko będzie w stanie przeżyć pomimo wad rozwojowych. Operacje przeprowadzane w łonie matki są coraz częstsze, choć oczywiście jedynie pojedyncze ośrodki na świecie mają sprzęt oraz specjalistów, gotowych podjęcia się takiego zadania. Nawet jeśli jednak nie wszyscy mogą korzystać z dostępu do najnowszych technologii to wczesne wykrywanie chorób może pozwolić na zaplanowanie operacji tuz po narodzinach. Dzięki szybkiemu działaniu wiele dzieci może rozwijać się swobodnie, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu mogłoby nie przeżyć porodu. Każda kobieta w ciąży, która pragnie zdrowego dziecka powinna zdawać sobie sprawę z tego, że duży wpływ na rozwój płodu ma także jej styl życia. Imprezowanie, spożywanie dużych ilości alkoholu oraz palenie papierosów jest zdecydowanie niewskazane. Kobiety pracujące w szkodliwych warunkach powinny zastanowić się również nad tym, by dość wcześnie przejść na zwolnienie lub też poprosić o tymczasowe przeniesienie na inne stanowisko pracy.

Nadwaga u dzieci

Nadwaga u dzieci Nadwaga to coraz większy problem we współczesnym świecie, z którym niestety nikt nie potrafi sobie poradzić. Coraz więcej dzieci cierpi na otyłość, która wbrew pozorom jest niebezpieczna nie tylko ze względów estetycznych. Otyłość ma bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, obciąża narządy takie jak serce czy wątroba jak również niekorzystnie wpływa na rozwój psychiki. Dzieci z nadwagą bardzo często są szykanowane i poniżane przez rówieśników, obelżywe słowa pod ich adresem wypowiadane są ze śmiechem. Niemal każde dziecko z dodatkowymi kilogramami nazywane jest grubasem, bardzo często przymiotniki kierowane pod jego adresem są nawet bardziej wulgarne i uszczypliwe. Brak znajomych, bo nikt nie chce przecież przyjaźnić się z nielubianymi osobami oraz ignorowanie przez inne dzieci chociażby w czasie lekcji wychowania fizycznego sprawia, że maluchy z nadwagą są wyobcowane i samotne. Jak łatwo się domyślić taka sytuacja bardzo negatywie wpływa na zdrowie psychiczne dziecka i może prowadzić do depresji jak również samo destrukcji. Odchudzanie dziecka na siłę również może okazać się niezbyt dobrym pomysłem, może okazać się bowiem, że nasza pociecha uzna, że jej nie akceptujemy i chcemy na siłę zmienić. Radzenie sobie z taką sytuacją nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli dziecko nie trafi na wadze pomimo zbilansowanej, zdrowej diety oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli w rodzinie nie ma tendencji do nadwagi warto porozmawiać z pediatrą na temat możliwych przyczyn takiej sytuacji. Może okazać się, że nadmierne kilogramy to objaw chorobowy, z którym będzie można poradzić sobie po podaniu odpowiednich leków. Bardzo często jednak otyłość u dzieci bierze się ze współczesnego trybu życia, maluchy od najmłodszych lat całymi dniami przesiadują przed telewizorem i podjadają czy to chipsy czy też batony i cukierki, co na dłuższą metę musi prowadzić do nadwagi.

Poradnie genetyczne

Poradnie genetyczne Świadomość związana z chorobami genetycznymi w dzisiejszych czasach jest bardzo wysoka, dlatego też wiele par starających się o dzieci interesuje się tą tematyką, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie pojawiły się takie przypadki. Poradnia genetyczna to miejsce, w którym można poddać się szeregowi testów, jak również przeanalizować swoją sytuację rodzinną. Rozmowa z konsultantem jest w stanie wyjaśnić nam wiele procesów, które prowadzą do wystąpienia danej wady. I tak na przykład, jeśli w naszej rodzinie pojawiały się przypadki albinizmu, choroby Huntingtona czy anemii sierpowatej zdecydowanie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Już na podstawie samej rozmowy może on być w stanie wyliczyć ryzyko wystąpienia danej choroby u naszych dzieci. Jak łatwo się domyślić największe ryzyko występuje w przypadku, gdy na dane schorzenie chorują rodzice. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z chorobą recesywną, na którą cierpi i matka i ojciec to musimy liczyć się z tym, że każde nasze dziecko na sto procent odziedziczy dane schorzenie. Jeśli chory jest tylko jeden z rodziców, drugi z kolei ani nie choruje, ani nie jest nosicielem wadliwego genu to dziecko najprawdopodobniej będzie zdrowie. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że nie wszystkie choroby związane z nieprawidłowościami genowymi są dziedziczne. Wprawdzie Zespół Downa jest chorobą związaną z genami, niemniej jednak odziedziczenie jej jest niemożliwe. Dlatego też wzajemne obwinianie się rodziców jest co najmniej bezpodstawne i zdecydowanie nie powinno mieć miejsca. Warto wiedzieć, że osoby, które nie znają swojej przeszłości genetycznej, a mają problemy z zajściem w ciążę lub też urodziły chore dziecko mogą ubiegać się o pomoc ze strony poradni genetycznej. Być może zbadanie genomu będzie w stanie pomów w ustaleniu przyczyny takiego zjawiska. Trzeba bowiem zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że nawet jeśli rodzic nigdy nie chorował, może być nosicielem wadliwego genu.