Wpisy z kategorii 'Leczenie'

Szczepienia zalecane

Szczepienia zalecane Podczas gdy szczepienia obowiązkowe obejmują wszystkie dzieci z danej grupy wiekowej i są dostarczane za darmo, szczepienia zalecane nie są refundowane przez narodowy fundusz. Wyłącznie od rodziców zależy, czy dziecko będzie zaszczepione, czy też nie. Faktem jest, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego też kiedy w telewizji pojawia się szereg reklam nagłaśniających konieczność szczepienia dzieciaków, wielu opiekunów natychmiast udaje się po radę do swoich pediatrów bądź też poszukuje odpowiedzi w Internecie. Takie zachowanie jest dość logiczne, niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda szczepionka będzie potrzebna naszemu dziecku. Czasami bowiem wystąpienie powikłań związanych ze szczepieniem jest o wiele bardziej prawdopodobne niż samo zachorowanie, przeciw któremu chcemy ochronić nasze dziecko. Jeśli jednak na przykład mieszkamy w okolicy lasów lub też często wyjeżdżamy z naszym maluchem na wieś to zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad szczepionką przeciwko boreliozie. Jest to bowiem choroba przenoszona przez kleszcze, które wiosną i latem gromadnie pojawiają się w lasach, szczególnie w warstwie runa leśnego. Wielu rodziców miało na pewno kontakt z tymi stawonogami, niektóre z nich mogą być nosicielami groźnej postaci zapalenia opon mózgowych. Okazuje się, że w przypadku tej choroby jedno małe szczepienie jest w stanie uchronić pacjenta przed szeregiem groźnych konsekwencji. Coraz powszechniejsze staje się również bierne uodparnianie dzieci na pneumokoki, nie wszyscy pediatrzy jednak zalecają takie zabiegi. Warto wspomnieć również o tym, że istotne jest szczepienie dzieci, które znajdują się w grupach ryzyka i tak na przykład maluchy z astmą zdecydowanie powinny być uodparnianie na grypę, bowiem przebieg jakichkolwiek infekcji jest u nich o wiele cięższy. Takie szczepienie z pewnością przyda się również dzieciom, które mają tendencję do częstego chorowania.

Nadwaga u dzieci

Nadwaga u dzieci Nadwaga to coraz większy problem we współczesnym świecie, z którym niestety nikt nie potrafi sobie poradzić. Coraz więcej dzieci cierpi na otyłość, która wbrew pozorom jest niebezpieczna nie tylko ze względów estetycznych. Otyłość ma bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, obciąża narządy takie jak serce czy wątroba jak również niekorzystnie wpływa na rozwój psychiki. Dzieci z nadwagą bardzo często są szykanowane i poniżane przez rówieśników, obelżywe słowa pod ich adresem wypowiadane są ze śmiechem. Niemal każde dziecko z dodatkowymi kilogramami nazywane jest grubasem, bardzo często przymiotniki kierowane pod jego adresem są nawet bardziej wulgarne i uszczypliwe. Brak znajomych, bo nikt nie chce przecież przyjaźnić się z nielubianymi osobami oraz ignorowanie przez inne dzieci chociażby w czasie lekcji wychowania fizycznego sprawia, że maluchy z nadwagą są wyobcowane i samotne. Jak łatwo się domyślić taka sytuacja bardzo negatywie wpływa na zdrowie psychiczne dziecka i może prowadzić do depresji jak również samo destrukcji. Odchudzanie dziecka na siłę również może okazać się niezbyt dobrym pomysłem, może okazać się bowiem, że nasza pociecha uzna, że jej nie akceptujemy i chcemy na siłę zmienić. Radzenie sobie z taką sytuacją nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli dziecko nie trafi na wadze pomimo zbilansowanej, zdrowej diety oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli w rodzinie nie ma tendencji do nadwagi warto porozmawiać z pediatrą na temat możliwych przyczyn takiej sytuacji. Może okazać się, że nadmierne kilogramy to objaw chorobowy, z którym będzie można poradzić sobie po podaniu odpowiednich leków. Bardzo często jednak otyłość u dzieci bierze się ze współczesnego trybu życia, maluchy od najmłodszych lat całymi dniami przesiadują przed telewizorem i podjadają czy to chipsy czy też batony i cukierki, co na dłuższą metę musi prowadzić do nadwagi.

Pielęgnacja dzieci z Zespołem Downa

Pielęgnacja dzieci z Zespołem Downa Zdrowe dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców, o czym bardzo często zapominamy zastanawiając się nad tym czy urodzi nam się chłopiec, czy też dziewczynka, czy będzie ona baletnicą, a może okaże się świetną pianistką? Snujemy marzenia, które mogą zostać bardzo brutalnie zdeptane przez rzeczywistość, gdy na horyzoncie pojawi się choroba. Jedną z najczęstszych wad genetycznych jest obecnie Zespół Downa, warto wiedzieć zatem jak dbać o zdrowie dziecka z taką dolegliwością. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że Zespół Downa to nie jedna przypadłość, ale szereg schorzeń składających się w jedną całość. Wiele dzieciaków cierpiących na tę przypadłość ma również problemy z sercem, dlatego już w pierwszych miesiącach swojego życia musi przejść bardzo poważne operacje. Nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych organów sprawia, że wiele dzieci nie dożywa późnego wieku, nawet pomimo usilnych starań lekarzy oraz rodziców. Z tego też względu należy cieszyć się każdą chwilą spędzoną z dzieckiem, mając świadomość tego jak jest ona cenne. Wiele mówi się o tym, że dzieci z Zespołem Downa potrafią okazywać uczucia, są bardzo kochające i czułe. Rzeczywiście jest w tym dużo prawdy, ci rodzice którzy będą gotowi na szereg niewątpliwych poświęceń z pewnością zostanie to wynagrodzone. Jednocześnie powinni jednak mieć oni świadomość, że bez względu na to jak wiele zaangażowania i energii włożą w opiekę nad dzieckiem, nigdy nie będzie mogło osiągnąć one poziomu prezentowanego przez normalne dzieci. Na szczęście w dzisiejszych czasach funkcjonuje wiele szkół specjalnych, w których odmienne dzieci mogą uczyć się nie tylko matematyki czy chemii, ale również radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Czasami możliwe jest nawet przygotowanie dzieci z Downem do funkcjonowania w społeczeństwie i wykonywania drobnych prac zarobkowych. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że stopień upośledzenia bywa różny i to, co osiągną jedni chorzy, dla innych nigdy nie będzie nawet w zasięgu ręki.

Kondycja fizyczna dziecka

Kondycja fizyczna dziecka O tym jak ważny jest sport mówi się już praktycznie wszędzie, tymczasem nakłonienie społeczeństwa do jakiejkolwiek aktywności okazuje się być coraz trudniejsze. Wprawdzie obecnie ćwiczenie staje się coraz bardziej modne, niemniej jednak o ile wiele młodszych i starszych kobiet jest w stanie zmotywować się do działania ze względu na chęć kształtowania swojej sylwetki, o tyle przekonanie dzieci do sportu może okazać się o wiele większym wyzwaniem. W pewnym momencie życia dziecka wielu rodziców staje przed dość poważnym dylematem- jak przekonać malucha, który całe dnie siedzi przed komputerem albo leży przed telewizorem do rozpoczęcia jakiejkolwiek fizycznej aktywności? Cóż, z pewnością nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak mając na uwadze zdrowie dziecka powinniśmy przyłożyć się do wykonania tego zadania. Nasza pociecha na pewno o wiele chętniej weźmie się do pracy nad sobą, jeśli będziemy aktywnie ją w tym wspierać. Dzieci mają dość dużą potrzebę naśladowania swoich rodziców i podążania ich krokami, przynajmniej w ciągu kilku pierwszych latach życia. Z tego też względu jeżeli będziemy regularnie wykonywać z dzieckiem ćwiczenia, biegać, skakać czy też bawić się sportem na pewno bardzo szybko zachęcimy je do wysiłku fizycznego. Podczas gdy niektóre dzieci mają w sobie dużo energii i od najmłodszych lat niemożliwym wręcz wydaje się ich zatrzymanie, inne maluchy są nieco bardziej ociężałe. Nie da się ukryć, że dzieciaki z nadwagą mogą odczuwać niechęć do ćwiczeń fizycznych, wielu z nich jest bowiem wyśmiewanych przez rówieśników. Zrzucenie nadwagi nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza że wielu rodziców wcale nie upatruje w masie dziecka żadnego problemu. A szkoda, bo zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że nawet pulchniutki maluch będzie w stanie zgubić kilka nadmiernych kilogramów. A nawet jeśli nie osiągnie sukcesu w walce z nadwagą to na pewno poprawi swoją kondycję fizyczną.