Wpisy z kategorii 'Niepokój'

Czym karmić niemowlaka?

Czym karmić niemowlaka? Obecnie wiele kobiet staje przed dość poważnym dylematem- karmić dziecko piersią czy też jak najszybciej przerzucić się na sztuczne mieszkanki? Jak donoszą eksperci najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie stawianie na naturalne metody, z tego też względu karmienie piersią jest rekomendowane przez pediatrów. W ten sposób dziecko dostanie nie tylko naturalny, wartościowy pokarm, ale również szereg immunoglobulin, dzięki którym jego układ immunologiczny zostanie pobudzony do działania. Specjaliści podkreślają również rolę karmienia pokarmu w nawiązywaniu więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Niemowlę z pewnością będzie czuło się o wiele bezpieczniej, jeśli kilka razy dziennie będzie czuło fizyczną bliskość matki. Niemniej jednak kobieta karmiąca piersią powinna zdawać sobie sprawę z tego, że musi dbać o sobie o wiele bardziej niż zwykle. Przede wszystkim jakość jej posiłków powinna być bardo wysoka, zdecydowanie należy postawić na pełnowartościowe produkty. Odchudzanie się na tym etapie na pewno nie jest wskazane, bowiem może doprowadzić do niedoborów w pokarmie, którym karmimy nasze dziecko. Wart wiedzieć również, że kobiecy pokarm nie zawiera wszystkich witamin potrzebnych dziecku, dlatego też konieczne jest podawanie specjalnych preparatów, o których każda kobieta powinna usłyszeć od swojego położnika. Czasami jednak zdarza się, że organizm kobiety nie produkuje zbyt wiele mleka, w wyniku czego karmienie piersią jest trudne lub wręcz niemożliwe. Wówczas można przerzucić się na sztuczne mieszanki, odpowiednie dla wieku dziecka, dzięki którym będzie mogło się ono prawidłowo rozwijać. Warto wiedzieć, że możliwe jest karmienie dziecka po części mieszkankami, po części mlekiem matki, wówczas jednak warto skonsultować się z pediatrą w celu ustalenia dawek. Musimy zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że przekarmianie dzieci może okazać się równie niebezpieczne jak ich niedożywienie.

Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci?

Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? W pogoni za karierą, pieniędzmi, modą rodzice potrafią zapomnieć o swoich dzieciach, o tym że wychowywanie to coś więcej niż zakup zabawek czy posyłanie do najlepszych szkół. Coraz więcej dzieci ma problemy ze swoją psychiką, nie potrafi poradzić sobie w społeczeństwie, cierpi na zaburzenia lękowe i nerwice. Bycie dzieckiem w dzisiejszych czasach nie jest proste, od najmłodszych lat jest się poddawanym szeregowi mniej i bardziej wymagających oczekiwań. Rodzice coraz częściej naciskają dziecko nie tylko do nauki języków obcych, ale również do uprawiania sportów czy grania na instrumentach. Podczas gdy jedne maluchy potrafią poradzić sobie z presją, inne są zdezorientowane, zwłaszcza jeśli pomimo ciężkich prób nie potrafią zaspokoić ambicji swoich rodziców i zwyczajnie nie są najlepsze w tym, co robią. Dorośli mogą nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że projektując na dzieci swoje niespełnione ambicje wyrządzają im ogromną krzywdę. W wyniku tego wiele dzieciaków staje się nerwowych i agresywnych, nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami i wyładowuje je na otoczeniu. Warto wspomnieć również o tym, że na zdrowie dziecka bardzo duży wpływ mają relacje między rodzicami. Rozwody stały się w dzisiejszych czasach bardzo modne, w ferworze walki między sobą partnerzy bardzo często zapominają o dobru dzieci, które na swój sposób przeżywają rozstanie rodziców. Próby przeciągnięcia maluchów na swoją stronę również nie odbiją się korzystnie na ich psychice, dlatego też dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług specjalisty. Psycholog na pewno będzie w stanie dotrzeć do dziecka, porozmawiać z nim o jego obawach, a następie udzielić rodzicom stosowanych informacji i wskazówek. O ile choroby ciała możemy wyleczyć bardzo szybko, o tyle ze zdrowiem psychicznym możemy mieć znacznie więcej problemów. Z tego też względu zapewnijmy naszemu dziecku komfort psychiczny i dajmy mu szansę na swobodny rozwój.

Co robić gdy dziecko choruje?

Co robić gdy dziecko choruje? Zdrowe dziecko to szczęście rodziców, niestety jednak każdy malec prędzej czy później zacznie chorować. Taka sytuacja jest bardzo stresująca dla rodziców, niemniej jednak powinni oni wziąć się w garść i zapanować nad wszystkim. Przede wszystkim nie warto od razu stawiać na nogi całej rodziny i gnać do lekarza, zwłaszcza jeśli objawy nie są zbyt alarmujące. Niewysoką gorączkę możemy zbić za pomocą domowych metod, a katar czy kaszel ustąpią w swoim czasie. Jeśli jednak jesteśmy zaniepokojeni możemy wybrać się do pediatry z prośbą o zbadanie dziecka i postawienie diagnozy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nasz malec jest jedynie lekko podziębiony, a w poczekalni spotkamy całą masę chorych dzieci, jego nieco osłabiony system immunologiczny może nie poradzić sobie z mnogością roztaczających się dookoła bakterii. Przy poważniejszych schorzeniach nie można odkładać wizyty u specjalisty na później, im szybciej zaczniemy przeciwdziałać danej chorobie tym większa szansa, że uda nam się zwalczyć ją bez żadnych zbędnych powikłań. Powinniśmy pamiętać również o dokładnym wykonywaniu zaleceń lekarza, przede wszystkim tych związanych z antybiotykoterapią. Przedwczesne odstawienie leków może prowadzić nie tylko do nawrotu choroby, ale również, a może przede wszystkim do groźnych powikłań takich jak chociażby uszkodzenie mięśnia sercowego mogące wystąpić po nieprawidłowo leczonej anginie. Warto wspomnieć również o tym, że kiedy nasze dziecko choruje o wiele częściej i dotkliwiej niż jego rówieśnicy powinniśmy zaniepokoić się taką sytuacją. Konieczna może okazać się wówczas wizyta w gabinecie immunologa, który będzie w stanie ustalić przyczyny takowej sytuacji. Może okazać się bowiem, że układ odpornościowy naszego dziecka nie jest tak wydolny jakbyśmy sobie tego życzyli. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju szczepienia, ale również leki na uodpornienie, choć w naszym kraju nie są one jeszcze zbyt powszechne.

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa Rozwój medycyny jest nieunikniony, niemalże każdego roku możemy usłyszeć o nowych, nieocenionych osiągnięciach, dzięki którym całe społeczeństwo może wspiąć się na wyższy poziom. Jak się jednak okazuje wiele nowoczesnych zabiegów i technik jest niedostępnych dla przeciętnego człowieka, choć niektóre z nich stają się powszechne również na terenie naszego kraju. Do takich zjawisk należy bez wątpienia zaliczyć zabezpieczanie krwi pępowinowej. Jak się okazało krew pępowinowa jest bardzo cennym materiałem, bowiem znajdują się w niej komórki progenitorowe, które w razie potrzeby będzie można wykorzystać do leczenia między innymi różnych typów białaczek. W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o możliwościach, jakie daje zabezpieczona krew, niestety jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy może pozwolić sobie na jej przechowywanie. Głównie ze względu na to, że jest to nierefundowana, bardzo droga procedura, niedostępna dla przeciętnego obywatela. Wielu ginekologów czy lekarzy zajmujących się pacjentkami nie informuje ich o takiej możliwości, a kobiety nie zawsze posiadają wiedzę na temat tego, co dzieje się obecnie w medycynie. Z tego też względu nie wszyscy będą w stanie docenić wartość krwi pępowinowej na tyle, by płacić niemałe pieniądze za jej przechowywanie. Jeśli jednak z czasem jedno z naszych dzieci zachoruje na nowotwory krwi poszukiwanie dawcy szpiku, które spędza sen z powiek większości rodzicom, nie będzie konieczne. Krew pępowinowa jest w tym względzie o wiele bardziej skuteczna i przydatna. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że komórki macierzyste, jakie znajdują się we krwi pępowinowej mają zdolność do dzielenia się oraz różnicowania w różnych kierunkach. Obecnie trwają badania nad wykorzystaniem tego materiału w celu leczenia również innych chorób, potencjalnie możliwe jest bowiem indukowanie komórek macierzystych do stworzenia komórek mięśniowych czy nawet nerwowych.